KINO w PROZIE. Literatura na ekranie

Od września filmowy cykl w klubie Proza odbywać się będzie pod hasłem Literatura na ekranie. Co tydzień w niedzielę o 18:00 obejrzymy tu przykład świetnej adaptacji. Tytuły ekranizacji pozostaną do końca niespodzianką, ale pewne jest, że będą to filmy reprezentujące kinematografię na wysokim poziomie.

Sięgniemy po literaturę współczesną i klasykę, będziemy żonglować gatunkami, prezentując filmy uznanych twórców, jak i artystów nieco bardziej offowych. Już tradycyjnie w naszym kinie tytuły ekranizacji pozostaną tajemnicą aż do ostatnich chwil przed seansem, ale na początku każdego tygodnia można spodziewać się wskazówek, które będą podpowiedzią dla widzów.

Podczas pierwszej odsłony jesiennego kina (w niedzielę 3 września) obejrzeliśmy genialną ekranizację książki Kena Keseya w reżyserii Miloša Formana – Lot nad kukułczym gniazdem.

Drugie wrześniowe spotkanie z kinem będzie wyglądało nieco inaczej i tym razem wyjątkowo widzowie poznają wcześniej tytuł filmu. A wszystko to ze względu na akcję Książki dla Gwinei, którą zespół Wrocławskiego Domu Literatury wpiera od początku i pragnie zachęcić do tego samego gości Prozy. 10 września o 18:00 zapraszamy zatem na pokaz filmu Cała naprzód - komedii Stanisława Lenartowicza z gwiazdorską obsadą (na ekranie zobaczymy m.in. Zbigniewa Cybulskiego i Leona Niemczyka) i z muzyką Wojciecha Kilara. Jest to jeden z pierwszych polskich filmów zrealizowanych w autentycznych zagranicznych plenerach: zdjęcia kręcono w Finlandii, na Wyspach Kanaryjskich oraz w portach Afryki Zachodniej (w tym w Konakry w Gwinei, której mieszkańcom pomagają wrocławianie w ramach projektu Książki dla Gwinei). Warto przypomnieć sobie twórczość Stanisława Lenartowicza, reżysera przez lata niedocenianego i spychanego na dalszy plan, dziś słusznie uważanego za „mistrza nastroju” i jedną z największych indywidualności polskiego kina.

Podczas seansu 10 września można liczyć także na dodatkowe atrakcje - wprowadzenie do filmu przygotuje Magda Podsiadły, która opowie krótko zarówno o twórczości Lenartowicza, jak i o Gwinei, w której spędziła część swojego dzieciństwa. Dodatkowo na widzów będzie czekać mały kiermasz książek – cegiełek (dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na zakup podręczników dla dzieci z Gwinei). Akcja Książki dla Gwinei kończy się 15 września, więc podczas pokazu filmowego dowiemy się również, jak jeszcze możemy weprzeć mieszkańców Konakry.

Kino w Prozie ma przyjazny charakter - odbywa się w pubie, więc do dyspozycji widzów jest bar, a część miejsc siedzących została zamieniona na wygodne leżaki. Zamiast popcornu można skosztować smacznych przekąsek serwowanych przez bar. Wstęp na filmy jest bezpłatny.

Ci, którzy nie lubią niespodzianek i chcieliby otrzymywać z wyprzedzeniem szczegółowe informacje dotyczące repertuaru Kina w Prozie, mogą zapisać się do newslettera Wrocławskiego Domu Literatury - można to zrobić po wejściu na naszą stronę internetową: www.domliteratury.wroc.pl (w prawym górnym rogu).

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem