1069 Czwartek Literacki - dyskusja panelowa o literaturze dolnośląskiej

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zaprasza na 1069 Czwartek Literacki, który odbędzie się 14 grudnia (czwartek) o godzinie 18 w klubie Proza, ul. Przejście Garncarskie 2, Wrocław, Wrocławski Dom Literatury (II piętro).

W programie spotkania dyskusja panelowa na temat: „Czy Dolny Śląsk potrzebuje literatury dolnośląskiej?”, prowadzona przez Jacka Inglota i Gabriela Kamińskiego, z udziałem Jerzego Skoczylasa, Pawła Piotrowicza i Waldemara Okonia. W czasie spotkania członkowie zarządu wrocławskiego oddziału SPP, Magdalena Zarębska i Krzysztof Rudowski, zaprezentują projekt zorganizowania we Wrocławiu Dolnośląskiego Festiwalu Literatury „Rondo Europy”.

 

Już sama historia Dolnego Śląska – który u swojego zarania był jedną z istotnych dzielnic piastowskiej Polski, następnie znaczącym regionem królestwa Czech, ważną prowincją państwa Habsburgów, a w końcu częścią Niemiec, w zestawieniu z wyjątkowo zróżnicowaną ludnością, osadnikami przybywającymi po II wojnie światowej dosłownie ze wszystkich regionów Polski, wśród których znajdowali się również Ukraińcy, Łemkowie, Żydzi czy ludność romska – świadczy o bogactwie kulturowym naszego regionu, które karmiło się i karmi wieloma wpływami, a przez to charakteryzuje je szczególna specyfika.

 

Tę wyjątkowość krainy nad Odrą potwierdzali i potwierdzają nadal dolnośląscy i wrocławscy twórcy, głównie w dziedzinie literatury, która w bezpośredni sposób odnosi się do tego wyjątkowego dziedzictwa i niespotykanej w innych regionach Polski różnorodności. Nigdy jednak nasz region, a w szczególności Wrocław, jego stolica, nie wypracował nośnego sposobu promocji miejscowych twórców; być może ze względu na brak ciągłości kulturowej, jaką w odróżnieniu od nas ma Warszawa, Kraków czy nawet Poznań, może z powodu daleko posuniętej centralizacji państwa, a może po prostu z braku myślenia o własnym regionie jako o wartości samej w sobie.

 

Najwyższy czas, aby ten stan rzeczy się zmienił, a proponowany przez wrocławski oddział SPP Dolnośląski Festiwal Literatury, mający w swoim głównym założeniu przede wszystkim promocję pisarzy z Dolnego Śląska, a również lepsze wzajemne poznanie się twórców z różnych miejscowości naszej małej ojczyzny, powinien to w dużym stopniu umożliwić. Z kolei konfrontacja z pisarzami z innych regionów Polski, a być może także z zagranicy, stałaby się najlepszym sposobem popularyzacji naszych „lokalnych” twórców.

 

Zapraszamy do dyskusji!


Pliki do pobrania

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem