Komunizm po polsku – spotkanie z Nikołajem Iwanowem

W czwartek 21 grudnia (18:00) zapraszamy na spotkanie z Nikołajem Iwanowem, historykiem i pisarzem, które dotyczyć będzie jego najnowszej książki – Komunizm po polsku.

Spotkanie wokół Komunizmu po polsku  (Wydawnictwo Literackie) odbędzie się w klubie Proza w czwartek 21 grudnia o godz. 18:00. Rozmowę z Nikołajem Iwanowem poprowadzi Łukasz Kamiński, pracownik UWr i były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W trakcie spotkania będzie można kupić książkę Komunizm po polsku, o co zadba krainaksiazek.pl.

Wstęp wolny

Partnerem spotkania jest Tauron Polska Anergia S.A.

 

Czas: czwartek 21 grudnia, godz. 18:00

Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2

 

O autorze:

Nikołaj Iwanow (ur. 1948) – profesor dr hab., od 25 lat zatrudniony na Uniwersytecie Opolskim, w przeszłości także wykładowca w Studium Europy Wschodniej UW, znawca historii mniejszości polskiej w ZSRR. Wykładał i wygłaszał odczyty m.in. na Uniwersytecie Stanforda, na Sorbonie i na Uniwersytecie Londyńskim. Jest autorem wielu prac naukowych i publicystycznych, w tym m.in. Pierwszy naród ukarany: Polacy w Związku Radzieckim w latach 1921–1939 (1991, Nagroda „Polityki”), Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy (2011) oraz Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. „Operacja polska” 1937–1938 (2014, nominacja do Nagrody Historycznej im. K. Moczarskiego). Były rosyjski dysydent, w latach 1981–1989 jedyny obywatel sowiecki aktywnie działający w podziemnej „Solidarności”, pracownik Radia Wolna Europa.

 

O książce:

Komunizm po polsku to książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie.

Iwanow korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Jako historyk rosyjskiego pochodzenia ma bezbłędne wyczucie w analizie mechanizmów zniewolenia, jakie stosowali Sowieci – poczynając od samego Stalina, jako bardzo ważnej w książce postaci, a kończąc na działaczach NKWD czy przedstawicielach różnych służb sowieckich u dołu hierarchii władzy, wcielających w terenie wytyczne swoich naczelników.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem