Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Ziemiański, Dębski i Grin

Cykl „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” w roku 2018 rozpoczniemy fantastycznie! A to za sprawą gości, którzy już w trzeci czwartek stycznia (18.01) zasiądą do rozmowy z Irkiem Grinem. Będą to popularni, poczytni i doceniani przez czytelników autorzy – Andrzej Ziemiański i Eugeniusz Dębski – znani głównie z tworzenia literatury fantastycznej, ale mający na swoim koncie także wycieczki w inne obszary literatury.
I właśnie o tych „wycieczkach” rozmawiać z nimi będzie Irek Grin. Chcecie się dowiedzieć, dlaczego autor bestsellerów zarzuca serię przynoszącą mu sławę? Albo w jakim celu pisarz próbuje sił w nowym gatunku? I co na to fani? Koniecznie przyjdźcie w czwartek do Prozy.

Czas: czwartek 18 stycznia, godz. 19:00
Miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2)
Prowadzenie: Irek Grin

Podczas spotkania będzie można kupić książki autorów, które dostarczy dla was krainaksiazek.pl.

Partnerem wydarzenia jest TAURON Polska Energia.

WSTĘP WOLNY

O autorach:

Eugeniusz Dębski – urodził się 26 stycznia 1952 r. w Truskawcu, który wówczas znajdował się w województwie lwowskim, a to – w ZSRR, obecnie Ukraina. Od czasu pomyślnie zdanych egzaminów wstępnych na wrocławską rusycystykę mieszka we Wrocławiu. Na swoim koncie ma kilkanaście powieści z nurtu SF i fantasy, thriller SF, melanże powieści sensacyjnych i fantastycznych. Niemal setka napisanych opowiadań opublikowana została na łamach „Fantastyki,” „Nowej Fantastyki,” „Fenixa,” „Portalu,” „Magazynu Fantastycznego” i „Science Fiction” – kilka z nich zostało przetłumaczonych na niemiecki, węgierski, czeski i rosyjski. Trzy powieści prezentowane były na antenie III programu Polskiego Radia. Znany jest głównie z opisanych w siedmiu tomach przygód detektywa Owena Yeates'a, nawiązujących narracją i dynamizmem akcji do A. McLeana czy R. Chandlera.
Współpracował przez cały czas funkcjonowania pisma z „Fenixem,” pojawia się, dość rzadko, w „Nowej Fantastyce,” współtworzył miesięcznik sieciowy „Fahrenheit,” samodzielnie redagował, organizował i emitował internetowy „Srebrny Glob”. Po fuzji „Fahrenheita” i „Korby” przez pewien czas był redaktorem naczelnym sieciowca, obecnie widnieje tam, raczej tylko w stopce, w charakterze Ojca Założyciela.
Otrzymał nagrodę Śląskiego Klubu Fantastyki „Śląkfa,” kilkakrotnie nominowany do nagrody Zajdla. Tłumaczy fantastykę rosyjską: Bułyczow, Pierumow, Wasiljew, Rybakow, Jes'kow, Łazarczuk, Loginow, Kamsza, Ugriumowa, Oldie, Kudriawcew i inni.

Andrzej Ziemiański – porzucił prestiżową karierę naukową i zajął się pisaniem książek. Już po kilku latach zdobył uznanie miliona Polaków czytających „Achaję” z wypiekami na twarzach. Z wykształcenia jest architektem. Widzi i myśli obrazami. Podgląda, słucha i rozmawia dla przyjemności. Lubi fotografować puste miejsca. Sam jest dla siebie pracownikiem, szefem i przewodniczącym komitetu strajkowego. Nieustannie prowokuje czytelników i recenzentów swoim podejściem do sztuki pisania. Mówi, że cierpi na przymus tworzenia.
Jego bohaterowie żyją własnym życiem – sami wybierają gatunek i formę opowieści. Pierwsze dwa tomy „Achai” nominowane były do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Drugi tom otrzymał w 2004 roku Nagrodę Nautilus.
Cykl „Achaja” to także jedna z najbardziej kasowych serii w polskiej literaturze. To dzięki tym książkom pisarz może realizować swoje najśmielsze marzenia o egzotycznych podróżach i otaczać się ulubionymi gadżetami. Czasem uczy kreatywnego pisania (ostatnio w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego)
Wielokrotnie nagradzany, na swoim koncie ma już: 2 Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, 5 Sfinksów, 2 Nautilusy, 3 najlepsze opowiadania roku „Nowej Fantastyki” i 1 puchar Bachusa.

O prowadzącym:

Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016. Redaktor naczelny w wydawnictwie EMG.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem