Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Żulczyk i Grin

Jakub Żulczyk, autor m.in. „Radia Armagedon”, „Ślepnąć od świateł” czy „Wzgórza psów”, scenarzysta serialu „Belfer", będzie bohaterem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Trzy czwarte". 
15 lutego w klubie PROZA Irek Grin (wydawca, kurator programu literackiego ESK Wrocław 2016) zasiądzie do rozmowy z Jakubem Żulczykiem, by porozmawiać o byciu wciąż młodym pisarzem w kraju nad Wisłą, płynących z tego tytułu profitach, ale i trudnościach.

Czas: czwartek 15 lutego, godz. 19:00
Miejsce: klub PROZA (Przejście Garncarskie 2)

Podczas spotkania będzie można kupić książki Jakuba Żulczyka, które dostarczy krainaksiazek.pl.

Wstęp wolny


O najnowszej książce Jakuba Żulczyka „Wzgórze psów”:

Zimna, ciemna warmińsko-mazurska prowincja. Na jej tle doskonale skonstruowany mroczny thriller: zaskakujący, niepokojący, wciągający od pierwszej strony. Ale to tylko najprostsze odczytanie nowej powieści Żulczyka. Tajemnicze zaginięcia ludzi, makabryczne odkrycia związane z ich odnalezieniem, dramat rodzinny głównego bohatera to pretekst do mistrzowsko nakreślonego portretu lokalnej społeczności oraz uwikłanej w miejscowe układy rodziny. Żulczyk pokazuje, jak ojcowie niszczą swoich synów, mężowie – żony, przyjaciele – przyjaciół. Zajmuje go pamięć o krzywdzie i wybiórczość tej pamięci. Prowincja Polski jako miejsce, w którym widać metafizyczną prawdę o „polskim losie” i Warszawa jako miejsce, gdzie przyjezdny z prowincji może wygrać albo przegrać, ale nie może spokojnie żyć. Czy karą za zło może być inne zło? Gdzie jest granica w wymierzaniu sprawiedliwości? Jak zwykle Żulczyka interesuje to, co kryje się pod powierzchnią.

O uczestnikach rozmowy:

Jakub Żulczyk (ur. 1983) – pisarz, scenarzysta, felietonista. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża książką młodzieżowo-romantyczną „Zrób mi jakąś krzywdę”. Autor powieści: „Radio Armageddon” (2008; przeniesiona na deski Teatru Współczesnego we Wrocławiu w 2014), „Instytut” (2010) i „Ślepnąc od świateł” (2014; nominowana do Paszportów Polityki i do Gwarancji Kultury) oraz dwóch części fantastyczno- przygodowego cyklu „Zmorojewo”. W roku 2017 ukazała się jego najnowsza książka „Wzgórze psów”. Współtwórca popularnego serialu „Belfer”. Razem z Krzysztofem Skoniecznym napisał sześcioodcinkowy miniserial dla telewizji HBO na podstawie swojej powieści „Ślepnąc od świateł”. Publikował m.in. w: „Polityce,” „Dzienniku,” „Wprost” i „Playboyu”.

Irek Grin (ur. 1969) – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Redaktor naczelny w wydawnictwie EMG.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem