Literacki długi weekend na Światowy Dzień Książki 2018

W dniach 19-23 kwietnia zapraszamy na wyjątkowy i literacko wydłużony weekend z książkami, który zaplanowaliśmy z myślą o tegorocznym Światowym Dniu Książki UNESCO, czyli obchodzonym od 1995 roku ogólnoświatowym święcie wszystkich czytelników. Wypada on w tym roku w poniedziałek (23 kwietnia), ale my postanowiliśmy rozpocząć obchody już wcześniej, bo w czwartek, i rozciągnąć je na cały weekend. A wszystko z miłości do literatury!
Rozpoczynamy od mocnego akcentu. 19 kwietnia o 19:00 zapraszamy do klubu Proza na Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze. Podczas spotkania Mikołaj Grynberg w rozmowie z Irkiem Grinem opowie o swojej najnowszej książce, Księdze wyjścia (Wydawnictwo Czarne), a także o artystycznej pracy nad trudnymi i bolesnymi zagadnieniami związanymi z relacjami polsko-żydowskimi. Będzie ciekawie.

Piątek będzie z kolei poetycki i zaangażowany społecznie. Wraz z Korporacją Ha!art zapraszamy na spotkanie z Dominiką Dymińską wokół jej najnowszego tomiku poezjiPozdrowienia ze świata. Start o 19:00.

W sobotę już od 11:00 zapraszamy z kolei na Bookowisko na Światowy Dzień Książki, gdy na kilka godzin Przejście Garncarskie przeobrazi się w uliczny antykwariat (choć będą też wydawnicze nowości, o co zadbają m.in. Wydawnictwo Książkowe Klimaty i Wydawnictwo Amaltea). Bookowisko potrwa do 15:00.  Równo z Bookowiskiem w Klubie Proza rozpocznie się bardzo książkowa edycja cyklu Kino w Prozie: Poranki rodzinne. Rodziców z dziećmi zapraszamy na 11:00 na film przedstawiający historię powstania pewnej słynnej celtyckiej księgi.

Także w sobotę odbędzie się Popołudnie z grecką kulturą (start o 16:00 w klubie Proza). Andrzej Zybura pokaże slajdowisko o Krecie, Iliaz Wrazas przedstawi i zagra muzykę rebetiko, a wszyscy zainteresowani literaturą z południa Półwyspu Bałkańskiego powinni pojawić się na spotkaniu z Makisem Tsitasem, autorem nagrodzonej Europejską Nagrodą Literacką powieści Bóg mi świadkiem (Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Rozmowę poprowadzi Michał Bzinkowski, który przełożył książkę na język polski.

Niedziela to z kolei mariaż literatury z kinem. O 17:00 w Prozie startuje Kino w Prozie: Literatura na ekranie. Tym razem przygotowaliśmy seans specjalny, filmową perełkę w reżyserii Jeana-Jacques’a Annauda na podstawie powieści Umberto Eco.

Literacki długi weekend zakończymy akcentem wyjątkowym. W ramach cyklu Literatura pod napięciem dojdzie do spotkania dwóch niebanalnych pisarskich osobowości. Z Jarosławem Mikołajewskim, prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reportażystą w jednym, czyli pisarzem ze wszech miar wszechstronnym, porozmawia poetka i prozaiczka Agnieszka Wolny-Hamkało. Spotkanie rozpocznie się o 19:00.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem