Wydawnictwa: Nasza Księgarnia i Tako z nagrodą DOBRE STRONY 2018!

W piątek wieczorem podczas uroczystej gali towarzyszącej 9. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY poznaliśmy laureata konkursu DOBRE STRONY 2018. Prestiżowa nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, została przyznana w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży i trafiła do Wydawnictwa Nasza Księgarnia z Warszawy oraz Wydawnictwa Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych.

Ogólnopolski Konkurs DOBRE STRONY na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Bury i Piotr Młodożeniec w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po pięć książek w każdej z kategorii.

 

Książki dla dzieci:

- Blexbolex,Nasze wakacje, Wytwórnia

- Carl Johanson, Autochody, Zakamarki

- Dorota Kassjanowicz i Gosia Herba, Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!, Znak                             

- Susie Morgenstern i Serge Bloch, Różowa walizka, Adamada                           

- Ewa i Paweł Pawlak, Mały atlas ptaków, Nasza Księgarnia

 

Książki dla młodzieży:

- Elena Favilli i Francesca Cavallo, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet, Debit

- Anna Hӧglund, O tym można rozmawiać tylko z królikami, Zakamarki             

- Ewa Solarz i Robert Czajka, Wszystko widzę jako sztukę, Wytwórnia

- Pablo Neruda i Isidro Ferrer, Księga pytań, TAKO

- Olga Tokarczuk i Joanna Concejo, Zgubiona dusza, Format

 

 

W piątek (25 maja) podczas uroczystej gali nagrody wręczyli: Jarosław Broda – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Anna Morawiecka – szefowa Targów. Werdykt odczytała Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca Jury.

 

Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu Nasza Księgarnia za Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, wrocławskich autorów i ilustratorów. Jury nagrodziło tę pozycję „za osobiste i wnikliwe, pełne pasji obserwacje ornitologiczne autorów z wielkimi sercami i talentami” – jak uzasadniała Anita Wincencjusz-Patyna.  

 W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do toruńskiego Wydawnictwa TAKO, za książkę Księga pytań Pablo Nerudy i Isidro Ferrera. To wydanie zostało docenione przez Jury „za artyzm, przestrzeń, doskonałą spójność wybitnej liryki słowa i obrazu; za maestrię edytorską”.

Fundatorem nagrody DOBRE STRONY w wysokości 20.000 złotych dla laureata w każdej z kategorii jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim w okresie między 1 maja roku poprzedzjącego konkurs a 1 maja bieżącego roku. Laureat otrzymuje czek na 20.000 zł oraz pamiątkową statuetkę autorstwa Agaty Brożek. Środki z nagrody muszą być przeznaczone na wydanie kolejnej książki dla młodych czytelników.

 

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem