Salon Silesiusa: Wojciech Bonowicz

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius przeszła już do historii (następna w maju 2019), przestajemy myśleć o tym co było i skupiamy się na tym co przed nami!  W czerwcu zapraszamy na pierwszą w tym roku pofestiwalową odsłonę Salonu Silesiusa, której bohaterem będzie Wojciech Bonowicz, poeta i dziennikarz, który w tym roku za tomik Druga ręka został nominowany do dwóch prestiżowych nagród literackich: Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Literackiej Nike. 

O najnowszej książce poetyckiej Bonowicza pt. Druga ręka (Wydawnictwo a5) rozmawiać z poetą będą Irek Grin (dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury) i Andrzej Zawada (dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius). 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Czas: środa 27 czerwca, godz. 19:00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2)

O autorze:
Wojciech Bonowicz - urodzony w 1967 roku w Oświęcimiu. Poeta, dziennikarz, stały felietonista "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Znak". Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował tomem Wybór większości. Autor kilku zbiorów wierszy, kilku książek-wywiadów, biografii Józefa Tischnera, a także książek dla dzieci. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za tom Pełne morze, a w 2014 roku był nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Echa. Jako poeta występował z zespołami rockowymi, m.in. Fisz Emade Tworzywo. W tym roku jest nominowany do Nagrody im. W. Szymborskiej i Nagrody Literackiej "Nike" za swój najnowszy tom Druga ręka.

O tomie Druga ręka:
„Poetyka Bonowicza polega na tym, że z większego nieokreślonego fragmentu wydziela część. Dlaczego akurat tę część, wie tylko sam poeta. Jako czytelnicy zostajemy przed tekstem sami i musimy szukać odpowiedzi ” - Abel Murcia Soriano, juror Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Prowadzący:

Irek Grin - wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016-2017. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Andrzej Zawada - historyk literatury, krytyk, eseista. Profesor zwyczajny na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (2005–2016). Zajmuje się literaturą polską XX wieku i współczesną, zagadnieniami zbiorowej pamięci symbolicznej, procesami komunikacji interkulturowej. Autor ;icznych książek o literaturze, opublikował dwa zbiory poetyckie (Dziecię nomadów. Wiersze i uwagi i Murzynek). W esejach opisywał przemianę kulturowej tożsamości mieszkańców Ziem Zachodnich: Bresław (1996), Dolny Śląsk. Ziemia spotkania (2002), Pochwała prowincji (2009), Drugi Bresław (2015). Członek jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus (2006–2015), a od 2017 roku przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem