Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Szczerek i Grin podczas MSA

W lipcu zapraszamy na wyjątkową odsłonę cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”. Wyjątkową, bo już po raz drugi odbywającą się w ramach Miesiąc Spotkań Autorskich (Miesiąc Spotkań Autorskich – gość honorowy Turcja).
W pierwszy czwartek wakacji Irek Grin, pomysłodawca cyklu, usiądzie do rozmowy z Ziemowitem Szczerkiem, jednym z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy, publicystą oraz laureatem Paszportu „Polityki”. Pretekstem do rozmowy będzie niedawna premiera najnowszej książki Szczerka – „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion” (Wydawnictwo Czarne).


Czas: czwartek 5 lipca, godz. 19:00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro)
Wstęp wolny

W trakcie spotkania będzie można kupić w promocyjnych cenach książki Ziemowita Szczerka, które zapewni krainaksiazek.pl.

Partnerem spotkania jest TAURON Polska Energia i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

O autorze:
Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita Zwycięska”, „Tatuaż z tryzubem”, „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową” oraz współautor zbioru opowiadań „Paczka radomskich”. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, a w następnych latach został ich finalistą. Za „Tatuaż z tryzubem” był również nominowany do Nagrody MediaTory, a za „Międzymorze” dodatkowo do Nagrody im. Beaty Pawlak. W maju 2018 roku ukazała się najnowsza książka Szczerka „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”.

O książce „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”:
Europa, połowa XXI wieku. Mniej więcej. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.
Po Europie Wschodniej krąży tajemniczy Siwy Dym, którego zagadkowość przyciąga naukowców i zblazowanych slawskłaczy. To wszystko próbuje opisać, rozgryźć i przeżyć Marcin Szreniawa, dziennikarz wojenny, agent i cyngiel z bożej łaski, przejawiający nieodpartą skłonność do silnych kobiet i mocnych używek. Los rzuca go od Bałkanów po Rosję, a on z każdej misji wraca z kolejnymi duszami na sumieniu.
W „Siwym Dymie” Ziemowit Szczerek stworzył futurystyczną wizję Europy, która popada w coraz większy chaos. Ojcami chrzestnymi tej powieści mogliby być Philip K. Dick i Witold Gombrowicz. Jeden podarował narkotykową wizyjność i bezkres wyobraźni, drugi – wyczulenie na absurdy polskości.

O prowadzącym:
Irek Grin (ur. 1969) – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016-2017. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem