Salon Silesiusa – spotkanie z Piotrem Matywieckim i Piotrem Mitznerem

Bohaterami drugiego w październiku Salonu Silesiusa będą dwaj poeci na co dzień mieszkający w Warszawie, Piotr Matywiecki (m.in. laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku czy Nagrody Literackiej Gdynia) i Piotr Mitzner (m.in. laureat Nagrody Literackiej Fundacji Kultury). Rozmowę poprowadzi przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Andrzej Zawada.

Punktem wyjścia do dyskusji będą ostatnie tomiki poetyckie pisarzy, które ukazały się w 2017 roku. Mowa tu o Palamedesie Matywieckiego oraz o Ulicy tablic Mitznera. Z uwagi na pokaźny dorobek literacki obu panów (Matywiecki debiutował książką poetycką w 1975 roku, Mitzner w 1980), nie zabraknie też tematów dotyczących ich wcześniejszej twórczości, a także ewolucji w podejściu do czytania i pisania poezji. 

Czas: poniedziałek 15 października, g. 19:00

Miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

Wstęp wolny

W trakcie spotkania będzie można kupić książki Piotra Matywieckiego i Piotra Mitznera, które zapewni krainaksiazek.pl

Organizatorami cyklu są Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury. Darczyńcą Salonów Silesiusa jest Fundacja „ORLEN - DAR SERCA”.

Piotr Matywiecki (ur. 5 czerwca 1943 w Warszawie) – poeta, eseista, krytyk literacki. Autor głośnej antologii poezji polskiej Od początku (1997) obejmującej lirykę od średniowiecza do XX wieku. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie przez wiele lat był pracownikiem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1980–1989 działał w „Solidarności”; uczestniczył w licznych podziemnych przedsięwzięciach wydawniczych. Jego twórczość mieści się w klasycyzującym nurcie współczesnej poezji polskiej. Laureat Literackiej Nagrody Gdynia, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nagrody „Kamień” przyznawanej podczas Festiwalu Miasto Poezji czy Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. 

Piotr Mitzner (ur. 19 maja 1955 r. w Warszawie) – polski teatrolog, poeta, eseista, pisarz. Autor kilkudziesięciu książek i opracowań redakcyjnych. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Pracował m.in. w działach literackich teatrów (Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru im. S. Jaracza w Łodzi), w latach 1981-1989 należał do kierownictwa niezależnego wydawnictwa „Krąg”. Od 1999 wykładowca Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (m.in. prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych w latach 2000-2005), redaktor miesięcznika „Nowaja Polsza”. Współpracuje m.in. z „Dialogiem”, „Zeszytami Literackimi”, „Tekstualiami’ czy „Nigdy Więcej”.

Prowadzący: Andrzej Zawada - historyk literatury, krytyk, eseista. Profesor zwyczajny na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (2005–2016). Zajmuje się literaturą polską XX wieku i współczesną, zagadnieniami zbiorowej pamięci symbolicznej, procesami komunikacji interkulturowej. Autor licznych książek o literaturze, opublikował dwa zbiory poetyckie (Dziecię nomadów. Wiersze i uwagi i Murzynek). W esejach opisywał przemianę kulturowej tożsamości mieszkańców Ziem Zachodnich: Bresław (1996), Dolny Śląsk. Ziemia spotkania (2002), Pochwała prowincji (2009), Drugi Bresław (2015). Członek jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus (2006–2015), a od 2017 roku przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem