Węgry gościem honorowym Wrocławskich Targów Dobrych Książek!

Przed nami dwudziesta siódma edycja Targów Dobrych Książek, która ruszy już w najbliższy czwartek 29 listopada. Największe w mieście święto książek ponownie odbędzie się w Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu sześćdziesięciu wystawców. Po raz pierwszy impreza będzie mieć gościa honorowego, którym zostały Węgry. To znakomita okazja, by bliżej poznać węgierskich pisarzy oraz ich twórczość. Węgierski Instytut Kultury przygotował bogaty program wokół swojej rodzimej literatury zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. 

Gościem honorowym Wrocławskich Targów Dobrych Książek (od 29 listopada do 2 grudnia w Hali Stulecia) będą w tym roku Węgry. Czekają nas spotkania z węgierskimi pisarzami i wiele okazji, by bliżej poznać tamtejszą literaturę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W programie czeka nas m.in. spotkanie wokół literatury węgierskiej z udziałem Anny Butrym, Ireny Makarewicz i Marcina Skrabki połączone z prezentacją programu edukacyjnego dla bibliotekarzy „Dwa bratanki”, spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem i prezentacja książek jego autorstwa o tematyce historycznej. Targi odwiedzi także Teresa Worowska, tłumaczka Sándora Máraiego, która opowie o najnowszych polskich wydaniach dzieł tego najbardziej znanego węgierskiego autora oraz o mało znanych wybitnych klasykach węgierskich, a zwłaszcza o Antalu Szerbie, autorze unikatowej książki „Podróżny i światło księżyca”. Koniecznie trzeba przyjść na spotkanie z Lajosem Grendelem – żywym klasykiem absurdu środkowoeuropejskiego. W jego najnowszej powieści „Życie w cztery tygodnie” czytelnik odnajdzie ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka oraz nostalgię Antoniego Czechowa. Wyjątkowo interesująco zapowiada się także spotkanie z ekspertami i autorami nowych książek o tematyce futbolowej. W rozmowie o Puskásu, złotej jedenastce i o miłości do piłki nożnej udział wezmą: Michał Listkiewicz, György Szöllősi i Norbert Tkacz. W paśmie węgierskim czeka nas także premiera najnowszej książki Pétera Esterházyego,laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, pt. „Podróż w głąb pola karnego”. O autorze i o książce opowie tłumaczka Elżbieta Sobolewska (laureatka Angelusa 2018 za przekład). Nie zabraknie także spotkania z Viktorem Horváthem – outsiderem literatury węgierskiej, autorem „Tureckiego lustra” i nowej powieści „Mój czołg”. Odbędzie się także rozmowa o korespondencji legendarnego redaktoraJerzego Giedroycia z węgierskim polonistą i poetą Györgyem Gömörim. Ponadto w programie węgierskim znajdziemy warsztaty dla dzieci i rodziców, grę historyczną i spotkania dla dzieci wokół węgierskich bajek. Codziennie po południu w ramach projektu „Audiobook na żywo” będzie można także posłuchać czytania literatury węgierskiej w wykonaniu wrocławskich aktorów: Agaty Skowrońskiej i Dariusza Bereskiego. 

Szczegółowy program spotkań wokół literatury węgierskiej dostępny jest TUTAJ.  

Poza programem węgierskim w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek będzie okazja uczestniczyć w ponad stu różnych spotkaniach z pisarzami. Program obejmuje także kilkadziesiąt propozycji dla dzieci – warsztatów i spotkań z autorami.  Organizatorzy przygotowali także nowy wieczorny cykl spotkań w klubie Proza (Salon Zdobywców – laureaci nagród literackich) oraz przedłużyli godziny otwarcia targów. Już po raz drugi imprezie w Hali Stulecia  towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego – strefa designu, sztuki i mody. Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.domliteratury.wroc.pl, otrzymamy go także na miejscu przy wejściu na WTDK.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem