Salon zdobywców

Na przełomie listopada i grudnia zapraszamy do Wrocławia na literackie podsumowanie roku – Salon zdobywców!

events,edit,71 (Obraz GIF, 3 × 3 pikseli)

Przez cztery dni (29 listopada-2 grudnia) w klubie PROZA rozmawiać będziemy z laureatkami i laureatami najważniejszych nagród literackich przyznanych w Polsce w 2018 roku

Zaprosiliśmy Dominika Bielickiego (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii poezja), Annę Bikont (Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki), Martynę Bundę (Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia), Julię Fiedorczuk (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej), Sławę Lisiecką (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii przekład), Macieja Płazę (Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej), Elżbietę Sobolewską (Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej za przekład), Pawła Sołtysa (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii proza) oraz Marcina Wichę (Paszport „Polityki”, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza oraz Nagroda Literacka Nike).

Rozmowy poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz radiowy i prasowy, współpracujący m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Książkami. Magazynem do czytania”, możliwy do zlokalizowania także tutaj: Nogaś na stronie.

Salon zdobywców jest wydarzeniem towarzyszącym 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Organizatorem jest Wrocławski Dom Literatury.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Miejsce: klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

Harmonogram spotkań w ramach Salonu zdobywców:

Czwartek, 29 listopada
18.30 Martyna Bunda
20.00 Julia Fiedorczuk

Piątek, 30 listopada
18.30 Dominik Bielicki
20.00 Marcin Wicha

Sobota, 1 grudnia
18.30 Anna Bikont
20.00 Paweł Sołtys

Niedziela, 2 grudnia
17.30 Sława Lisiecka i Elżbieta Sobolewska
19.00 Maciej Płaza

Biogramy uczestniczek i uczestników

Dominik Bielicki (ur. 1976) – mieszka w Warszawie. Debiutował w „Filipince”, publikował w „Kresach”, „Czasie Kultury”, „Odrze” i „Wakacie”. Wydał książki z wierszami „Gruba tańczy" (2008) i „Pawilony" (2017). Za ten ostatni tom otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii poezja, był też finalistą Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku.

Anna Bikont (ur. 1954) – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, za którą otrzymała nagrodę historyczną „Polityki” oraz Europejską Nagrodę Książkową. Za wydaną w 2017 roku biografię „Sendlerowa. W ukryciu” otrzymała, m. in., Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Martyna Bunda (ur. 1975) – reporterka prasowa, w latach 2012–2018 kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Ukończyła politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Za debiutancką powieść „Nieczułość” otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, książka znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

Julia Fiedorczuk (ur. 1975) – urodzona w Warszawie, gdzie mieszka. Poetka, pisarka, tłumaczka, wykładowczyni w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała sześć książek poetyckich, w tym ostatnie „Psalmy” (2017), dwie powieści, zbiory opowiadań i książki eseistyczne. Laureatka austriackiej Nagrody Huberta Burdy dla poetów z Europy Środkowej i Wschodniej (2005), nominowana do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Nieważkość” (2016). Za tom „Psalmy” otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, była też finalistą Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku.

Sława Lisiecka (ur. 1947 w Łodzi) – ukończyła w roku 1970 germanistykę na Uniwersytecie Łódzkim, od roku 1978 tłumaczy literaturę niemieckojęzyczną. W roku 2007 odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2011 r. otrzymała Nagrodę Miasta Łodzi za dotychczasową działalność translatorską i społeczną. W 2013 roku została odznaczona medalem „Gloria Artis” za zasługi dla polskiej kultury. W dorobku posiada prawie 100 pozycji książkowych z zakresu literatury pięknej. Stypendystka wielu niemieckich i austriackich instytucji kulturalnych. Laureatka licznych nagród translatorskich, w 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za przekład książki „Chodzenie. Amras” Thomasa Bernharda.

Maciej Płaza (ur. 1976 w Opinogórze, mieszka w Poznaniu) – prozaik, tłumacz, doktor nauk humanistycznych. Autor książki o Stanisławie Lemie, laureat nagrody „Literatury na Świecie” w 2012 r. za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta. Za debiutancki tom opowiadań „Skoruń” (W.A.B. 2015) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016. Książka ta znalazła się również w finale Nike 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza. Za swoją drugą książkę prozatorską, „Robinson w Bolechowie”, otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus – jako pierwszy polski autor w historii nagrody.

Elżbieta Sobolewska – absolwentka filologii węgierskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wybitna tłumaczka i popularyzatorka literatury węgierskiej. Tłumaczyła m.in. dzieła László Krasznahorkaiego, Imre Kertésza, Pétera Esterházyego. Jej publikacje na temat literatury węgierskiej można znaleźć na łamach „Literatury na Świecie”, „Nowych Książek” czy „Gazety Wyborczej”. Jest laureatką nagrody im. Milána Füsta za całokształt pracy translatorskiej. W 2018 r. otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za przekład „Pamięci” Pétera Nádasa. Mieszka w Warszawie.

Paweł Sołtys (ur. 1978 w Warszawie) – muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za swój prozatorski debiut, „Mikrotyki”, otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza, a także Paszport „Polityki”. Książka znalazła się również w finale, między innymi, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Conrada.

Marcin Wicha (ur. w 1972 roku w Warszawie) – grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci. Laureat Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, a także Nagrody Literackiej Nike 2018 za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem