Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Dutkiewicz, Antczak i Grin


Cykl Trzy czwarte w 2019 zakończymy mocnym akcentem! Irek Grin – pomysłodawca i gospodarz cyklu – zaprosił do rozmowy osobę w historii Wrocławia wyjątkową, Rafała Dutkiewicza, prezydenta w latach 2002–18, za którego prezydentury stolica Dolnego Śląska otrzymała m.in. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury czy Światowej Stolicy Książki UNESCO. Pretekstem do spotkania będzie premiera książki Prezydent. Rafał Dutkiewicz (nie tylko) o Wrocławiu (Wydawnictwo Nieoczywiste). W rozmowie weźmie udział także Jacek Antczak, autor wywiadu-rzeki z Rafałem Dutkiewiczem.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Prezydent. Rafał Dutkiewicz (nie tylko) o Wrocławiu.

Czas: czwartek 20 grudnia, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2 (wrocławski Rynek)
Prowadzenie: Irek Grin

Partnerem cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” jest TAURON Polska Energia.

O gościach:
Rafał Dutkiewicz (ur. 6 lipca 1959) od 2002 do 2018 roku pełnił funkcję prezydenta Wrocławia. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
W 2002 roku, z poparciem koalicji PO-PiS, został wybrany na stanowisko prezydenta Wrocławia. Podczas kolejnych wyborów samorządowych w 2006 roku, w pierwszej turze z poparciem niemal 86 proc. głosów, ponownie został prezydentem miasta. Jego kandydaturę poparły wówczas m.in. PO, jak i PiS, a uzyskany wynik był drugim najwyższym w kraju. W 2010 roku został wybrany na trzecią kadencję uzyskując w I turze wyborów ok. 72 proc. głosów poparcia.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył w 2009 roku Rafała Dutkiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Komandor Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej (2006). Otrzymał m.in. Królewski Order Gwiazdy Polarnej – przyznany przez króla Szwecji Karola Gustawa Królewski (2011) oraz Chevalier Legii Honorowej – najwyższy order przyznawany przez państwo francuskie wybitnym osobistościom (2013). Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem – w kolejnych edycjach rankingu nie będzie klasyfikowany.

Jacek Antczak – reporter, felietonista i wykładowca dziennikarstwa. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Za swoje reportaże i wywiady otrzymał wiele nagród, w tym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Nagrodę im. Tadeusza Szweda – Dziennikarz Roku na Dolnym Śląsku. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press. Autor m.in. zbioru reportaży W Radwanicach najlepiej idą romanse i wywiadów Wrocławianie. 30 rozmów oraz książek biograficznych Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall i Adam Wójcik. Rzut bardzo osobisty. Napisał kilkadziesiąt piosenek, które wykonywał z zespołem Wolny Wybór, przebiegł 13 maratonów.

O prowadzącym:
Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem