Dorzecza: podsumowanie

Przez ostatnie blisko dwa lata regularnie zapraszaliśmy Państwa do klubu Proza, gdzie z inicjatywy Karola  Maliszewskiego (krytyka literackiego, prozaika i poety, wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, od wielu lat zaangażowanego w dialog z autorami skupionymi we wspólnotach lokalnych) przybliżaliśmy środowiska składające się na literacki pejzaż Dolnego Śląska.
W piątek 4 stycznia organizujemy ostatnie spotkanie w ramach Dorzeczy, będące swoistym podsumowaniem dwóch lat odkrywania literackiego Dolnego Śląska. W klubie Proza Karol Maliszewski porozmawia z Maciejem Bobulą, Bartoszem Suwińskim, Mirką Szychowiak i Tomaszem Ważnym.  Zapraszamy!

 

Czas: Piątek, 4 stycznia, 18.00

Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2 (II p.)

Wstęp: wolny

Współorganizatorem cyklu Dorzecza jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

O gościach:

Maciej Bobula – prozaik, poeta, nauczyciel, socjalista. Autor noweli Dunkelheit w zbiorze wydanym przez Korporację Ha!art Bękarty Wołgi. Klechdy miejskie. Prócz tego autor opowiadań i felietonów w czasopiśmie Ha!art, opowiadań w zinach literackich (np. „Warchlaki”) i zbiorze Pisanie Nowej Rudy. Wiersze publikował w „Odrze” i „Wakacie”, a artykuły naukowe w „Ekranach” i „Studiach Filmoznawczych”. Debiutował książką poetycką WSIE, ANIMALIA, MISCELLANEA (Fundacja Duży Format, Warszawa 2018) – nagroda główna w 6 Ogólnopolskim Konkursie na Tomik Wierszy Duży Format, kategoria przed debiutem.

Bartosz Suwiński (ur. w 1985 r. w Kępnie) – poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych. Poezję, prozę, szkice krytyczne i artykuły naukowe drukował m.in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Toposie”, „Frazie” i wielu tomach pokonferencyjnych. Wydał tomy poetyckie: Sehir (2010), Bliki (2013), Odpust (2013), Uroczysko (2014), Wyraj (FORMA 2017) oraz monografię: Porypoezji. Koncepcja czasu w twórczości poetyckiej Krystyny Miłobędzkiej (2017). Mieszka i pracuje w Opolu.

Mirka Szychowiak (ur. 1956) – poetka i autorka opowiadań. Publikowała m.in. w „Obrzeżach”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Undergrunt”, w „Cegle”, „Trumlu”, „Arteriach”, „Arkadii”. Autorka sześciu tomów poetyckich i zbioru opowiadań Gniazdozbiór (2015). Debiutowała w 2006 roku tomikiem Człap story, następnie ukazały się: Jeszcze się tu pokręcę (2010), Proszę nie płakać (2010), Gustaw znikąd (2015), Jakie to życie jest krępujące (2016) oraz Trzeci migdał (2018). W 2011 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za tom Jeszcze się tu pokręcę. Mieszka w Księżycach pod Wrocławiem.

Tomasz Ważny (ur. 1979) – poeta. Wiersze publikował m.in. w „Akcencie”, „Kresach”, „Lampie”, „Kursywie” , „Pro Libris” i „Odrze”. W roku 2007 ukazał się jego arkusz poetycki Różne rodzaje, będący zwieńczeniem projektu „Połów 2006”. Mieszka w Jeleniej Górze, gdzie pracuje jako lektor języka angielskiego.

O prowadzącym:

Karol Maliszewski (ur. w 1960 r. w Nowej Rudzie) – pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikował kilkanaście zbiorów wierszy, ostatnie to Ody odbite (2012), wybór Jeszcze inna historia (2015), Przypadki Pantareja (2017) i [małe zawsze] (2017); siedem książek prozatorskich, m.in. Faramucha (2001) (nominowana do Paszportu „Polityki”), Sajgon (2009), Manekiny (2012), Przemyśl–Szczecin (2013) (nominowana do Śląskiego Wawrzynu Literackiego); oraz książki krytycznoliterackie, m.in.: Nasi klasycyści, nasi barbarzyńcy (1999), Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2006) (nominowana do Nagrody Nike), Pociąg do literatury (2010) i Wolność czytania (2015) Jest również współautorem podręcznika Jak zostać pisarzem(2011). Mieszka w Nowej Rudzie.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem