Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Filip Zawada

Zapraszamy na marcowe spotkanie w ramach cyklu Trzy czwarte, którego bohaterem będzie Filip Zawada, pisarz, muzyk, fotograf, performer, łucznik, współtwórca filmów offowych. Pretekstem do rozmowy będzie premiera książki Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek (Wydawnictwo Znak). Tradycyjnie pytania zadawać będzie Irek Grin, pomysłodawca cyklu i dyrektor Wrocławski Dom Literatury.

Podczas spotkania będzie można kupić książki Filipa Zawady, które zapewni krainaksiazek.pl.

Czas: czwartek 21 marca, godz. 19.00

Miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

Wstęp wolny


O autorze:

Filip Zawada to totalne odkrycie w polskiej prozie. Autor książek: System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998), Snajper (2004), Świetne sowy (2013),Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (2014), Psy pociągowe (2011), Pod słońce było (2014) oraz Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty (2017). Dwukrotnie nominowany do Nagroda Literacka Gdynia i do Silesius. Wrocławska Nagroda Poetycka. Zanany także jako muzyk (przez lata był związany z zespołami PUSTKI i Indigo Tree, obecnie gra sam oraz komponuje muzykę do filmów i sztuk teatralnych), fotograf (ma „dożywotnią umowę” na zdjęcia z Bodo Koxem, w 2011 roku wydał album fotograficzny Drewniane gody), kurator książek fotograficznych.

O książce:

Na świecie pewnych jest tylko kilka rzeczy. Za wyrażanie się nie dostajesz deseru (kto by go zresztą jadł). Błażej to beksa i irytujący dureń, który gówno wie o życiu. A dorośli zajmują się samymi pierdołami, no chyba, że są kierowcami cystern. I bądź tu mądry, kiedy kot Szatan znika w tajemniczych okolicznościach, sklepikarka Stefa rodzi sobie nagle dziecko, a za zakonnicami to już w ogóle nie trafisz.
Rozdeptałem czarnego kota… to historia poszukiwania swojego miejsca na Ziemi, planecie ludzi. Świeża, błyskotliwa proza, która sprawia, że zaczynasz widzieć, jak bardzo świat z twoich wyobrażeń różni się od tego, w którym żyjesz. Z każdą stroną uświadamiasz sobie, że tę książkę Filip Zawada napisał właśnie o tobie.

Śmiech przechodzący w płacz zdarza mi się rzadko podczas lektury, ale czytając Zawadę pękałem ze śmiechu i ryczałem jak bóbr niemal w tym samym momencie. To powieść brutalnie i bezkompromisowo obnażająca ludzką (i trochę boską) naturę.

Wojciech Szot, Kurzojady

O prowadzącym:

Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz. Pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwalu we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem