Słowa z popiołu

W piątek 10 maja zapraszamy wrocławianki i wrocławian do wspólnego głośnego czytania, by sprzeciwić się zamachom na wolne słowo i prawa człowieka!

Równo 85 lat temu na terenie Niemiec i Austrii rozpoczęta została kampania palenia książek, którą zainicjowali niemieccy studenci z inspiracji NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników). W dniu 10 maja 1933 m.in. w Berlinie, Bochum, Bremie, Dreźnie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, a także we Wrocławiu (ówczesnym Breslau), spalono książki pisarek i pisarzy, których faszystowscy ideolodzy uznali za „nieprawomyślnych”. Na tej długiej liście znalazły się m.in. dzieła autorstwa: Isaaka Babla, Heleny Bobińskiej, Berolta Brechta, Ernesta Hemingwaya, Franza Kafki, Jacka Londona, Tomasza Manna, André Malraux, Nelly Sachs, Ericha Maria Remarque’a, Josepha Totha, czy Heinricha Heinego.

Chcemy przypomnieć o tamtych wydarzeniach, podkreślając przy tym z całą mocą, że był to barbarzyński atak na rozum i wolność człowieka, a płonące stosy książek – również ten w dawnym Breslau – stanowiły preludium masowego ciałopalenia w krematoriach Auschwitz-Birkenau i innych obozów zagłady. Chcemy też – w symbolicznym geście – przeciwstawić się temu, co niosą z sobą akty palenia książek i wszelkie inne działania wymierzone w słowo szukające prawdy i piękna. Ten symboliczny gest – powtarzany każdego 10 maja we Wrocławiu, w mieście w którym płonął stos – będzie polegał na odczytaniu fragmentów książek palonych w roku 1933 przez nazistów (lub zakazanych w III Rzeszy).

Fragmenty książek czytać będą znakomite pisarki i pisarze: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło i Olga Tokarczuk. Wesprą ich wrocławscy prezydenci, obecnie urzędujący Jacek Sutryk oraz jego poprzednik Rafał Dutkiewicz.

Zachęcamy wszystkich do przynoszenia swoich książek z listy „zakazanych” autorów. Przekażemy mikrofon także w ręce uczestników, by mogli odczytać fragmenty książek ważnych dla nich autorów, których dzieła naziści palili. Przygotujemy także specjalnie zaprojektowany na tę okazję exlibris, którym będzie można ozdobić swoje książki (wszystkie).

Czas: piątek 10 maja, godz. 17.00
Miejsce: Plac Solny (Wrocław)

Organizatorami wydarzenia są Wrocławski Dom Literatury, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” z Lublina, w tym działająca w jej strukturach Pracownia Antropologii Słowa,  Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz „Gazeta Wyborcza”.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem