Angelus 2016

Varujan Vosganian tegorocznym laureatem Angelusa
Literacka Nagroda Europy Środkowej powędrowała w ręce pisarza, który nie dość, że nagrodzoną „Księgą szeptów” odnotował swój powieściowy debiut, to w ojczystej Rumunii dotąd bardziej kojarzony był z działalności politycznej niż pisarskiej.  
Powieść, która przyniosła Varujanowi Vosganianowi podwójne wyróżnienie – głosami czytelników otrzymał także Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej – nawiązuje do ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Oto co o książce mówił sam autor:
- Kiedy pisałem „Księgę szeptów”, wiedziałem, że o XX wieku nie napisano w taki sposób wiele. Księga szeptów opowiada o Ormianach, ale także o Rumunach, Żydach i innych nacjach. Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją Księgę szeptów. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana.
Nagroda za przekład powędrowała do Joanny Kornaś-Warwas.
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest przez miasto Wrocław. Tegorocznego laureata wybrało jury w składzie: przewodniczący Mykoła Riabczuk, prof. Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski. Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafia w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (20 tys. zł) odbiera tłumacz.
(fot. Tomasz Walków)

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem