NOMINACJE PIÓRO FREDRY 2016

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”
w ramach 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek
Jury w składzie: przewodniczący - prof. Marcin Cieński (Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), Barbara Marcinik (Program Trzeci Polskiego Radia) i Barbara Piegdoń-Adamczyk (kwartalnik Książki. Magazyn do czytania) podczas obrad 14 listopada 2016 roku dokonało oceny 137 książek zgłoszonych przez 39 wydawnictw i do tytułu Nagrody Pióro Fredry oraz tytułu Książka Roku 2016 nominowało:

  • Wydawnictwo Media Rodzina za książkę Barbary Kosmowskiej Tru z lustracjami Emilii Dziubak, za opowiedzenie młodemu czytelnikowi historii o życiu tytułowego zajączka, które dziwnie przypomina nasz świat, choć znakomicie stylizowane ilustracje, odwołujące się do dziewiętnastowiecznego malarstwa, przenoszą nas w świat baśniowy, istniejący jakby poza czasem.
  • Wydawnictwo Nasza Księgarnia za książkę Katarzyny Piętki Gry i zabawy z dawnych lat z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przywołującej w swoiście encyklopedycznym układzie zabawy dzieci z ery przedkomputerowej, odsłaniającej zapomniane tajemnice podwórkowych i domowych gier, ukazane w znakomitej stylizacji łączącej fotografię, rysunek i „dziecięce” zapiski.
  • Wydawnictwo ZNAK za książkę Michała Rusinka Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej ukazującej znakomitą poetkę w szczególny sposób, bo na podstawie obserwacji czynionych przez jej osobistego sekretarza przez piętnaście ponoblowskich lat, pełna anegdot i unikatowych zdjęć, opracowana tak, jakby projektowała ją sama Szymborska, wielbicielka niebanalnych, kolażowych form.
  • Wydawnictwo Karakter za książkę Filipa Springera Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast z fotografiami autora, opowiadającą, reportażowo, o rzeczywistości dawnych miast wojewódzkich, która określała egzystencję wielu milionów Polaków, a dziś jest domeną zapominania, tęsknoty, niepokoju, zderzenia świata dawnego z nowym stylem życia, nowymi nadziejami.
  • Wydawnictwo Literackie za książkę Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak, ukazującą w autoryzowanym wywiadzie-rzece biografię pisarza, a właściwie jej fragmenty, opatrzone unikatową dokumentacją fotograficzną, starannie opracowane edytorsko, z widoczną dbałością o kolory, zwłaszcza o żółć.
Laureata Konkursu Pióra Fredry 2016 i książkę, która zdobędzie tytuł Książka Roki 2016 poznamy 1 grudnia o 19:00 podczas uroczystej gali towarzyszącej 25. Wrocławskim Targom Dobrych Książek.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem