Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze: Bohumil Hrabal

Goście specjalni: Jan Stachowski (tłumacz), Aleksander Kaczorowski (tłumacz i biograf).
Prowadzenie: Irek Grin.
Spotkanie z okazji wernisażu wystawy Ladislava Michálka Magiczny świat Bohumila Hrabala.

Ladislav Michálek (1937–2015) należał do grona „czułych barbarzyńców” skupionych wokół pisarza Bohumila Hrabala i jego Grobli Wieczności, jak zwykł nazywać Hrabal tylne skrzydło swojego domu na ulicy Na Hrázi (Na Grobli) w Pradze-Libni. Michálka z Hrabalem zapoznał jego przyjaciel grafik Vladimír Boudník. W tym czasie Michálek fotografował proces stopniowej przemiany Libni – dzielnicy, którą dziś odnaleźć już można tylko w opowiadaniach praskiego autora: zakątki, wąskie uliczki, restauracyjki, domy, podwórka, pracownie rzemieślnicze, wyrzucone przez Wełtawę odpady, znikające ze ścian domów napisy reklamowe – ale również ówczesne osobistości kultury nieoficjalnej: Hrabala, Boudníka, Bondy’ego i innych.

Jeśli zdaniem Boudníka najlepszym sposobem manifestacji sztuki absolutnej było powieszenie pustych ram na ścianach niszczejącego domu, dla Ladislava Michálka było nim „wycinanie” z tych ścian obrazów przy pomocy aparatu fotograficznego. Stworzony przez Boudníka ruch artystyczny eksplozjonizm osiągnął swoją najlepszą realizację w fotografiach Michálka. Fotograf świetnie rozumiał, że podstawowym narzędziem fotografii jest światło. Fotografując, wykorzystywał je oszczędnie, z zamysłem. Rejestrował różne sytuacje, nastroje i uczucia, dlatego jego fotografie pełne są napięć i plastycznej złożoności.

Od lat siedemdziesiątych Michálek uwieczniał na zdjęciach również Hrabala, który po przyjacielsku nazywał go swoim nadwornym fotografem. Są tu zdjęcia z Kerska, z gospody, z pobytu na grzybach, z pociągu. Obaj twórcy wzajemnie się inspirowali i współpracowali, wydając wspólnie kilka publikacji tekstowo-fotograficznych.

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/438067656532869/?active_tab=about
Czas: 20 kwietnia 2017, godz. 19.00
Miejsce:
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (II piętro)

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem