O targach

 

Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Święto literatury z tradycjami.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek zrodziły się w 1992 roku z ogólnopolskiej imprezy – Spotkań Wydawców Dobrej Książki – która odbywała się w kilku dużych miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie. Początkowo organizacją Spotkań we Wrocławiu zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy, ale i lokalizacje wydarzenia; najpierw był to budynek Opery Wrocławskiej, później Ratusz. Spotkania przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku organizatorem Targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad tym wydarzeniem (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) przejął Wrocławski Dom Literatury. W 2019 roku WTDK połączyły się z Targami Dobre Strony, tworząc jedno grudniowe wydarzenie, które funkcjonuje jako swoiste podsumowanie roku literackiego w Polsce. 

W ostatnich latach Targi gościły w różnych przestrzeniach: w Muzeum Architektury, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku dworca Wrocław Główny czy w Centrum Kongresowym. Od roku 2016 targi odbywają w Hali Stulecia. Rokrocznie bierze w nich udział ponad 150 wydawnictw, a odwiedza – około 60.000 osób. Targom towarzyszy bogaty program, w którym szczególne miejsce zajmują spotkania z autorkami i autorami, m.in. w ramach cyklu Salon Zdobywców, prezentującego laureatki i laureatów najważniejszych nagród literackich w Polsce w danym roku. Od 2017 roku WTDK towarzyszą Targi Wszystkiego Dobrego, czyli strefa mody, designu i rękodzieła. 

Niezwykle ważnym elementem Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest przyznanie prestiżowej Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry. Celem tego pierwszego w kraju konkursu edytorskiego dla wydawców jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Od 2019 roku podczas WTDK przyznawana jest także Nagroda Edytorska Dobre Strony dla najlepszej pod względem edytorskim książki dla dzieci. Zwycięskie wydawnictwa otrzymują po 20 tysięcy złotych – z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej publikacji. 


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem