26.WTDK - program

events,edit,73 (Obraz GIF, 3 × 3 pikseli)

niedziela, 3 grudnia

 • „10.00-11.00 Magia i tajemnice dolnośląskich zamków. Spotkanie z Joanną Lamparską (Sala Czerwona)
  Autorka przedstawi ciekawostki historyczne oraz losy osób związanych z dolnośląskimi zamkami i pałacami, zebrane w serii książek Magia Dolnośląskich Zamków, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów opisanych w nowo wydanej III części serii. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Asia Press, a na spotkanie zaprasza Eko-Graf.

 • 10.00-11.00 Dom na Oporowie – jak się tworzył Wrocław we wspomnieniach Barbary z Surzyńskich Zakrzewskiej (Sala Niebieska)
  Spotkanie z udziałem Elżbiety Sitek i Piotra Załuskiego poprowadzi Jan A. Choroszy (a linea). Fragmenty książki Było… Wrocławsko-wielkopolska historia domowa przeczyta Irena Rybicka. Na spotkanie zaprasza wydawnictwo a linea.

 • „10.00-11.00 Spotkanie z Grzegorzem Górnym, autorem książki Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry (Sala Zielona)
  Wielokrotnie nagradzany dziennikarz i publicysta napisał znakomitą książkę o fenomenie Jasnej Góry, bogato ilustrowaną fotografiami autorstwa Janusza Rosikonia. Zapraszamy do rozmowy z autorem o obecności Matki Bożej Częstochowskiej w życiu narodu, o paulinach, pielgrzymkach, cudach, koronacjach i ważnych wydarzeniach historycznych związanych z tym miejscem. Spotkanie poprowadzi red. Krzysztof Kunert. Zaprasza Wydawnictwo Paulinianum.

 • „11.00-12.00 Kryminał pod psem, czyli Marta Matyszczak o zbrodni z przymrużeniem oka i psim detektywie (Sala Czerwona)
  Marta Matyszczak opowie o dwóch swoich powieściach kryminalnych z cyklu Kryminał pod Psem. Spotkanie poprowadzi Marta Mizuro. Zaprasza Wydawnictwo Publicat.

 • „11.00-12.00 Słowne i (nie)słowne zabawy z Pantarejem. Warsztaty inspirowane książką Przypadki Pantareja Karola Maliszewskiego (Sala Niebieska)
  Dzieci w wieku 7-9 lat zapraszamy na słowne i (nie)słowne zabawy wokół książki Karola Maliszewskiego. Inspirując się jej formą, spróbujemy stworzyć własne leporello. W niebanalny sposób będziemy łączyć słowa, ilustrując je tym, co podpowie nam wyobraźnia. Zapisy: w.mazur@domliteratury.wroc.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.

 • „11.00-12.00 Spotkanie z Katarzyną Wężyk, autorką książki Kanada. Ulubiony kraj świata (Sala Zielona)
  Czy Kanada jest faktycznie rajem? By odpowiedzieć na to pytanie, autorka przejechała 12 tysięcy kilometrów i pięć stref czasowych. Rozmawiała z Kanadyjczykami od pokoleń, przedstawicielami ludności rdzennej i z dopiero adaptującymi się imigrantami. O swojej książce i doświadczeniach z podróży porozmawia z Michałem Nogasiem. Zaprasza Wydawnictwo Agora.

11.00-12.00 Spotkanie z Jarosławem Rybskim wokół najnowszego kryminału Warkot (Sala Cesarska)
Jarosław Rybski w swojej debiutanckiej książce Warkotprzenosi czytelników do Wrocławia początku lat 50. Ten błyskotliwy retrokryminał pokazuje rzeczywistość historyczną, która misternie przeplata się z fikcją, całości zaś dopełnia subtelny humor. Rozmowę z autorem poprowadzi pisarz i autor bestsellerowych powieści kryminalnych, Marek Krajewski. Zaprasza Wydawnictwo SQN.

 • „12.00-13.00 Spotkanie z Moniką Rogozińską, autorką książki Polowanie na Matkę (Sala Niebieska)
 • Dziennikarka, alpinistka, przewodnik i ratownik TOPR, autorka wielu publikacji o tematyce górskiej w swojej najnowszej książce podejmuje temat dramatycznych wydarzeń z drugiej połowy XX wieku, które doprowadziły do uwięzienia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, a następnie do upadku systemu komunistycznego w Polsce. Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Kucharski. Zaprasza Wydawnictwo Paulinianum.


 • 12.00-13.00 Katarzyna Pakosińska o pisaniu, Malinie i jej przygodach (Sala Zielona)
 • Trzecia część literackiej przygody dla najmłodszych, najśmieszniejszej lektury dla dziewczyn i chłopaków zamieszkujących Europę Środkową. Autorka w przezabawny sposób opowiada o perypetiach i podróżach dziesięcioletniej bohaterki – Maliny z Milanówka. Pierwsza część dziecięcej trylogii Malina cud-dziewczynazostała uhonorowana Nagrodą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za debiut w dziedzinie twórczości dla dzieci. Rozmowę, z udziałem ilustratorki serii, Katarzyny Kołodziej, poprowadzi Małgorzata Waszkiewicz. Zaprasza Wydawnictwo Muza.

 • „12.00-13.00 Prezentacja albumu Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina, nadwornego kucharza Hochbergów (Sala Czerwona)
  Publikacja zawiera cudem odnalezione fotografie Książa z czasów ostatnich Hochbergów na zamku. W spotkaniu wezmą udział redaktorka Beata Lejman i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless – Mateusz Mykytyszyn. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

 • „12.00-13.00 Spotkanie wokół książki Nieumarły las autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika (Audytorium)
  Druga część odjechanej komiksowej opowieści o przygodach dzięciołów na Dzikim Wschodzie, jaką stworzyli wspólnie dwaj mieszkańcy Puszczy Białowieskiej: Adam Wajrak i Tomasz Samojlik. O perypetiach dzięcioła trójpalczastego Triko i jego przyjaciół, ale także o mieszkańcach prawdziwego lasu, znaczeniu i ochronie Puszczy Białowieskiej opowie Adam Wajrak. Spotkanie poprowadzi Dorota Wodecka. Zaprasza Wydawnictwo Agora. 

 • „13.00-14.00 Literatura kryminalna w PRL-u, literatura kryminalna dzisiaj (Sala Zielona)
  Ryszard Ćwirlej, dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego – kryminału neomilicyjnego – opowie o swoich książkach Śliski interes, Ręczna robota, Błyskawiczna wypłata, Milczenie jest srebrem oraz najnowszej powieści Mocne uderzenie. Zaprasza Wydawnictwo Muza.

 • „13.00-14.00 Ala'Antkowe BLW o rozszerzaniu diety w szacunku do dziecka (Sala Cesarska)
  Spotkanie z twórczynią popularnego bloga Ala'Antkowe BLW i bestsellerowych książek, Anną Piszczek. Autorka opowie, co zrobić, by dziecko jadło nie tylko chętnie, ale też różnorodnie i zdrowo, odpowie na pytania dotyczące metody BLW. Zaprasza Wydawnictwo Mamania.

 • „13.00-14.00 Promocja zbioru esejów o Krzyżowej Krzyżowa ponownie odczytana (Sala Niebieska)
  O polskim miejscu pamięci, a także dawnej siedzibie rodziny von Moltke i miejscu spotkań opozycji antyhitlerowskiej opowie autor książki, prof. Krzysztof Ruchniewicz. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.

 • 13.00-14.00 Duchowość materialisty – o poezji Janusza A. Zajdla (Sala Czerwona)
  U niewielu polskich pisarzy widać takie połączenie „science” i „arts” jak w wypadku Janusza A. Zajdla. Jako przedstawiciel nauk ścisłych, a zarazem pisarz literatury głęboko osadzonej nie tylko w naukach ścisłych, ale też w socjologii i filozofii, odsłania jeszcze jedną stronę swojej natury – poetycką. O poezji Zajdla opowie dr Edyta I. Rudolf. Zapraszają organizatorzy Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

 • „14.00-15.00 Pod ciemną skórą Filipin – spotkanie z autorem reportażu, Tomaszem Owsianym (Sala Zielona)
  Tomasz Owsiany, autor książki Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie, wybrał się w samotną ośmiomiesięczną wyprawę na Filipiny, odwiedził siedem tamtejszych plemion i ludów, poznał szamana uprawiającego czarną magię, mieszkał w kolonii karnej i rezydencji filipińskiego multimilionera, a opisał to wszystko w najnowszej książce Pod ciemną skórą Filipin. Spotkanie poprowadzi Jan Pelczar. Zaprasza Wydawnictwo Muza.

 • „14.00-15.00 Sztuczna inteligencja: rzeczywistość i fantastyka. Spotkanie z Piotrem Cholewą, polskim tłumaczem oraz działaczem fandomu i animatorem fantastyki (Sala Czerwona)
  Fantastyka tradycyjnie prezentuje sztuczne inteligencje jako wrogie, obojętne, bardzo rzadko przyjazne. Jak to wygląda w rzeczywistości, jak SI się rozwijają, gdzie występują najczęściej (i dlaczego w wojsku)? Podczas prelekcji zaprezentowane zostaną typowe przykłady sztucznych inteligencji w literaturze i filmie SF. Zapraszają organizatorzy Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

 • „14.00-16.00 Andrzej Gelberg i Paweł Pietkun – rozmowa o tym, co jest w życiu ważne i o książkach wydanych w serii Biblioteka Gazety Obywatelskiej (Sala Niebieska)
  Andrzej Gelberg, autor książki Klimaty III RP, i Paweł Pietkun, autor zbioru przemyśleń powstałych podczas pobytu i pracy za granicą pt. Ze sztambucha emigranta, spotykają się, aby porozmawiać o rzeczach najważniejszych. Zaprasza Biblioteka Gazety Obywatelskiej.

 • „15.00-16.00 Czy islam zagraża Polsce i całej Europie? Spotkanie wokół książki Islam. Jedenasta plaga Hege Storhaug (Sala Cesarska)
  Hege Storhaug, norweska działaczka na rzecz praw człowieka, spróbuje pokazać, jak na skutek coraz silniej rozprzestrzeniającego się ekstremizmu islamskiego Europa wkracza w erę pozbawioną demokracji i znanej dotychczas cywilizacji. Jak temu zapobiec? Zacząć trzeba od wolności słowa. Spotkanie poprowadzi Stanisław Pisarek. Zaprasza Wydawnictwo Stapis.
 • „16.00-17.00 Audiobook na żywo – publiczne czytanie opowiadań Philipa K. Dicka
  Wrocławscy aktorzy przeniosą nas w świat fantastyki. Usłyszymy następujące teksty: Kolonia, Człowiekiem jest, Wiara naszych ojców i Elektryczna mrówka. Czytają: Agata Skowrońska i Dariusz Bereski. Zbiór Opowiadania najlepsze wydał Dom Wydawniczy Rebis.

 • „15.00-16.00 Spotkanie z Michałem Cetnarowskim, redaktorem działu polskiego w „Nowej Fantastyce" i autorem Podwójnej tożsamości bogów, wydanego ostatnio zbioru esejów o popkulturze w literaturze, komiksie i kinie (Sala Czerwona)
  Kultura popularna opanowała listy bestsellerów. Zwłaszcza szeroko rozumiana fantastyka wydaje się dziś wszechobecna: trudno o wysokobudżetowy film, grę czy serial, w których nie da się dopatrzyć jej wpływu. Jak na tym tle prezentuje się literacko-fantastyczna Polska? Co czytamy, piszemy i wydajemy najchętniej? Zapraszają organizatorzy Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

 • „15.00-16.00 Fonty czasu. Spotkanie towarzyszące edytorskiej nagrodzie dla Najlepszej Książki Roku „Pióro Fredry” (sala zielona)
  O współczesnej typografii i pięknych książkach rozmawiają z publicznością wykładowcy ASP we Wrocławiu: Maciej Kodzis, Jacek Kotowicz, Maciej Majchrzak i Eugeniusz Smoliński.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem